Dil Seçimi

Türkiye’de sağlık turizmi genel olarak çok iyi olanaklara sahiptir ve rahatlıkla tercih edilebilir.

Sağlık Turizmi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’de sağlık turizmi genel olarak çok iyi olanaklara sahiptir ve rahatlıkla tercih edilebilir.

Hayati sağlık problemlerinin giderilmesi bir yana, kişinin özel tercihleri dâhilinde estetik operasyonlar, saç ekimi, ağız ve diş sağlığı-estetiği gibi konularda da çeşitli sağlık hizmetleri oldukça yaygındır. Sağlık turizmi son yıllarda hem ülkeler hem sağlık konusunda destek almak isteyenler açısından çok önemli ve faydalı, hızlı gelişen bir turizm dalıdır.  Sağlık turizmi keyfi bir tercihten öte, rasyonel ve ekonomik bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmıştır. Çünkü ne yazık ki her ülke, sağlık konusunda yeterli olanaklara sahip değildir. Bu yüzden kişilerin, yeterli sağlık desteği alabilmek için olanakların daha geniş olduğu ülkeleri ziyaret etmesi gerekir. Bu seyahatlerin genel ismi de sağlık turizmidir. Sağlık turizmi hakkında bilinmesi gereken son derece önemli detaylar vardır. Merak edenler için sağlık turizmi hakkında bilgi vermek istiyoruz. 

Sağlık Turizmi Neden Önemlidir?

Sağlık turizmi başta ülkemiz, birçok ülkede hem bu hizmeti sunan hem de alanlar için ayrı ayrı çok önemli özelliklere sahiptir. Sağlık turizmi sayesinde ülkeler için yeni ekonomik fırsatlar ortaya çıkar. Bununla beraber, ülkenin turizm açısından zenginleşmesi ve refah seviyesinin artması da sağlanır. Sağlık turizmi, ülkelerin prestiji açısından da çok önemlidir. Sağlık turizminden yararlanacaklar için ise çok daha önemli faydalardan söz edilebilir. Bu hizmetlerin genel olarak avantajları:

  • Birçok hastalığın tedavisinde daha fazla yol kat edilebilir,
  • Çalışanlar için işgücü verimliliği artar,
  • Sağlık için faydalı tabii kaynakların ve ayrıca bu kaynakların yer aldığı bölgelerin de turizm değer ve önemi artar.
  • Hem o bölgelerde hem de ülke genelinde gelir artışı sağlanır.

Sağlık Turizmi Çeşitleri

Sağlık turizmi bir başlık altında değerlendirilse de aslında birçok farklı çeşide sahiptir. Sunulan kişilere ve alınma amacına göre karşımıza çok farklı çeşitler çıkar. Sağlık turizmi çeşitleri genel olarak aşağıdaki gibidir:

  • Tıp (Medikal) Turizmi: En yaygın sağlık turizmlerinden biridir. Kendi ülkesindeki tıp hizmetleri yetersiz olan kişilerin, başka bir ülkenin tıbbi yardımına başvurabilmesi için sunulan sağlık turizmi çeşididir.
  • Termal Tesisler Turizmi: Kişinin bedensel ve ruhsal sağlığı için başvurduğu, şifalı doğal su kaynaklarının olduğu yer ve tesislere yaptığı ziyaretlerdir. Termal tesislerde yapılan tatillerin tamamı bu kategoride yer alır.
  • Yaşlı ve Engelli Turizmi: Yaşlı ve engellilere sunulan bu sağlık turizmi çeşidinde, kişilerin hem tedavisinin sürdürülebilmesi hem gezebilmesi hem iyi zaman geçirebilmesi hem de tatil yapabilmesi için çeşitli olanaklar bir arada sunulur. Bu turizm türünde bakım evleri, tatil köyleri, rekreasyon alanları gibi kamp alan ve mekanları kullanılır.

Sağlık Turizmine Kimler Katılabilir?

Sağlık turizmi hizmetlerine sağlık problemi yaşayan veya genel olarak dinlenmek isteyen herkes katılabilir.

WhatsApp'tan Ulaş