Dil Seçimi

Paket Bitiş Tarihi
31 Mayıs 2022
Tur Türü
Medikal Turizm
Estetik ve Plastik Cerrahi
Poliklinik
Estetik ve Plastik Cerrahi
Şehir
İstanbul

Herhangi bir nedenle meme dokusunun bir kısmının ya da tamamının ameliyat ile çıkarılması işlemi mastektomi olarak ifade edilir.

meme-onarimi-gogus-onarimi

Sağlık Rehberi

Meme Onarımı Nedir?

Meme onarımı ya da meme rekonstrüksiyonu olarak adlandırılan ameliyat, memenin bir nedene bağlı olarak tamamen alınması sonucunda memenin şeklinin yeniden kazandırılması olarak ifade edilebilir.

Meme onarımı genellikle meme kanseri tedavisinde memenin alınması gereken durumlarda, tedavinin tamamlanmasının akabinde kişilerin hem bireysel hem de toplumsal olarak alışılmış görünüme sahip olabilmeleri için yapılan bir operasyondur.

Meme Onarımı Neden Yapılır?

Herhangi bir nedenle meme dokusunun bir kısmının ya da tamamının ameliyat ile çıkarılması işlemi mastektomi olarak ifade edilir. Mastektomi, kadınlarda oldukça yaygın görülen meme kanserinde bir tedavi yöntemi olarak tercih edilebilen işlemlerdendir.

Mastektomi ameliyatı sadece meme kanseri tedavisinde değil aynı zamanda meme kanseri riski bulunan kişiler için önleyici tedavi olarak da tercih edilebilir.

Mastektomi sonrası meme onarımı gereksinimi ortaya çıkabilir. Memenin tamamen çıkarılması sonrasında tedavinin tamamlanması ile birlikte meme onarımı, meme rekonstrüksiyonu ya da mastektomi rekonstrüksiyonu olarak ifade edilen operasyon gündeme gelir. Bu operasyon ile kişinin beklentilerine, tedavi durumuna ve uygulanabilirliğine göre farklı tekniklerle meme yeniden oluşturulur.

Meme onarımı fiziksel olarak zorunlu bir operasyon olmamakla birlikte kadınlar için “kadınlığın sembolü” olan memenin kaybedilmesi ciddi psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle meme onarımı kişinin daha sağlıklı bir ruh haline sahip olabilmesi, fiziksel açıdan kendisini eksiksiz hissetmesi ve “kadınlığının simgesine” yeniden kavuşabilmesi için önerilen bir operasyondur.

Kimler Meme Onarımı Ameliyatı Olur?

Meme onarımı ameliyatı genellikle meme kanseri tedavisi sonrasında meme dokusunun çıkarılması sonucunda memeyi yeniden yapılandırmak için uygulanan bir prosedürdür. Mastektomi meme dokusunun çıkarılması anlamına gelir ve genellikle meme kanseri için tercih edilen bir tedavi türüdür. Mastektomi operasyonu geçiren ve meme onarımı operasyonu için onkolog onayı olan herkes istediği takdirde meme onarımı ameliyatı olabilmektedir.

Meme Onarım Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Meme onarımı ameliyatının zamanlamasına Onkolog ve operasyonu yapacak Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı tarafından karar verilmelidir. Meme onarımı ameliyatı için belirlenebilecek 3 zaman vardır. Eş zamanlı onarım, geç onarım ve gecikmiş – eş zamanlı onarım olarak meme onarım ameliyatı zamanlarından bahsetmek mümkündür.

Eş zamanlı onarım mastektomi ile aynı operasyonda meme onarımının yapıldığı operasyonlardır. Eş zamanlı meme onarımı mastektomi sonrası kemoterapi gibi ek tedaviler görmeyecek kişiler için uygundur. Erken evrede teşhis edilen ve mastektomi uygulanan kişilerde eş zamanlı onarım yapılabilir.

Geç onarım ise mastektomi sonrasında kişinin devam edecek tedavilerinin tamamlanması ile yapılan meme onarımıdır. Bu noktada mastektomi sonrasında kemoterapi, hormon terapi ya da radyoterapi uygulamaları devam edecekse geç onarım önerilmektedir. Çünkü bu tedaviler bedenin yorulmasına ve yıpranmasına neden olur. Bu süreçte bir de meme onarımı iyileşmesi adına vücudun yorulmaması tercih edilir.

Gecikmiş eş zamanlı onarım aslında temel olarak iki ameliyat ile meme onarımı yapılması anlamına gelir. Mastektomi yapılırken bölgede yer açılması adına meme kasının arkasına bir balon yerleştirilir. Bu balonun amacı bölgedeki derinin genişlemesini ve meme onarımı için kullanılacak vücut dokularına veya implanta yer açılmasıdır. Devam edecek radyoterapi ve kemoterapi varsa mastektomi esnasında bu işlem yapılır ve bir yandan bölgede yer açılır. Tedaviler tamamlandıktan sonra meme onarımının diğer süreçlerine geçiş yapılabilir.

Meme Onarımı Türleri Nelerdir?

Meme onarımı veya meme rekonstrüksiyonu için birden fazla teknik bulunmaktadır. Kişinin fiziksel durumuna ve geçirdiği mastektominin kapsamına göre meme onarımı için kullanılacak teknik belirlenmektedir. Meme onarımı ameliyatlarında genel olarak 2 teknik tercih edilmektedir. Bunlar implant rekonstrüksiyonu ve flep rekonstrüksiyonu olarak adlandırılmaktadır.

İmplant rekonstrüksiyonu: Meme implantlarının kullanıldığı meme onarım ameliyatı tekniğidir. Pektoral kasların çıkarılmadığı mastektomi operasyonlarında bu kasların önüne veya arkasına yerleştirilen meme implantları ile operasyon yapılmaktadır. Bu operasyon erken meme onarımı olarak da bilinen mastektomi esnasında gerçekleştirilen meme onarımı ameliyatında kullanılabilmektedir. Ancak bunun yapılabilmesi için hem mastektomi sonrası planlanan bir kanser tedavisinin olmaması hem de doku genişletici uygulama ile meme dokusunun genişletilmesine ihtiyaç duyulmaması gerekir.

Flep / Otojen rekonstrüksiyonu: Meme onarımı için vücudun başka bir bölgesinden alınan dokunun kullanıldığı operasyonlardır. Deri, yağ ve kas dokuları göbek, sırt, kalça ve iç uyluklardan alınabilir. Bu operasyonda alınacak doku kan damarlarından tamamen ayrıldıktan sonra meme bölgesine transfer edilebilmektedir.

Hangi Meme Onarım Tekniği Sizin İçin Uygun?
İmplant ve flep / otojen rekonstrüksiyonu mastektomi sonrası eski görüntüsüne yeniden sahip olmak isteyenler için en doğru seçeneklerdir. Bu operasyonların kendilerine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

İmplant rekonstrüksiyonu mastektomi operasyonu ile kombine olarak yapılabilir. İmplant ile meme yapılandırılması tercih edildiği için elde edilen sonuçlar kısa sürede ortaya çıkar. Meme dokusu genişletme ihtiyacı yoksa tek operasyonda tamamlanabilir.

Flep rekonstrüksiyonu ise kişinin vücudundan alınan dokular ile meme onarımı yapılmasını esas alır. Bu operasyondan sonra vücutta dokunun temin edildiği bölgede de operasyon izi kalabilmektedir. Ancak kişinin kendi vücut dokusu ile meme onarımı yapılması elde edilen sonuçların daha doğal olmasını sağlar.

Ayrıca kalça ve iç uyluklardan doku alınması mümkün olduğu için bu bölgelerde fazlalık olması halinde fazlalıkların alınması ile daha köklü bir vücut değişimi sağlanabilir.

The Green Park Hotel

Konaklama Galerisi
Meme Onarımı ( Göğüs Onarımı ) 0
Toplam Ücret 0
Net Ücret 0
içerik çekilecek

Paket Etiketleri

WhatsApp'tan Ulaş
Viber'den Ulaş
Telegram'dan Ulaş
Snapchat'den Ulaş
WhatsApp'tan Ulaş