Dil Seçimi

Kimi insan, zihinsel ve/veya bedensel rahatlama amacıyla sağlık turizmi seçeneklerine yönelirken, kimi ise çok ciddi hastalıkların tedavisi amacıyla bu hizmetlere başvurur.

Sağlık Turizmine İhtiyaç Duyulan Durumlar Nelerdir?

Kimi insan, zihinsel ve/veya bedensel rahatlama amacıyla sağlık turizmi seçeneklerine yönelirken, kimi ise çok ciddi hastalıkların tedavisi amacıyla bu hizmetlere başvurur.

“Sağlık turizmi” kişilerin, tedavi olmak amacıyla bir ülkeden, özellikle başka ülkelere seyahatlerini içeren bir ifadedir. Normal şartlarda zaten, insanların başka ülkelere seyahati ve bu ülkelerde hem tatil hem de kültürel amaçlı geziler yapması, alışkın olunan bir durumdur. Sağlık turizmi ise son yıllarda tüm dünyada, sağlıklı yaşam çözümlerini ön planda tuttuğundan, hızlı bir önem ve popülarite kazanmış, son derece önemli bir turizm dalıdır. Birçok kişi için, çok daha hayati ve önemli tur çeşitleri içermesi nedenleriyle, gün geçtikçe önemi artan bir turizm dalı olduğunu da ifade edebiliriz.

Sağlık Turizmi Nasıl Yapılır?

Sağlık turizmi nasıl yapılır ve kişiler sağlık turizminden yararlanmak için neler yapmalıdır, birlikte inceleyelim. Sağlık turizminden yararlanmak isteyenlerin, yaşadığı veya gitmek istediği ülkelerde sağlık turizmi yapan turizm acenteleriyle görüşmesi gerekir. Bu acenteler yardımı ile gerekli tüm evrak işleri tamamlanır ve kişiler, şartları mümkün olan ülkelerdeki sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Turizm acentelerinin sağlık turizmi yapabilmek için şu temel özelliklerinin olması şarttır:

 • Şirket ana sözleşmesi ve ana faaliyet kollarında sağlık turizminin de yer alması,
 • A grubu seyahat acentesi olması,
 • Uluslararası sağlık turizmi yetki belgesinin olması,
 • En az iki yabancı dil için müşteri alt yapı sistemlerinin varlığı.

 

Sağlık Turizmine Hangi Hallerde İhtiyaç Duyulur?

Sağlık turizmine duyulan ihtiyaçlar, kişiden kişiye göre değişir. Kimi insan zihinsel ve/veya bedensel rahatlama amacıyla sağlık turizmi seçeneklerine yönelirken, kimi ise çok ciddi hastalıkların tedavisi amacıyla bu hizmetlere başvurur. Her hastalığın tedavi süreci ve kişinin alması gereken destek çok farklıdır. Buna göre sağlık turizmine başvurulması gereken durumlar şöyle sıralanabilir:

 • Kişinin yaşadığı ülkede sağlık hizmetlerinde yeterli teknolojik alt yapı yoksa ve profesyonel insan kaynakları sınırlıysa,
 • Uzun süre beklenilmesi gerekiyorsa,
 • Yaşanılan ülkede sağlık hizmetlerinin pahalılığına karşın, diğer ülkelerde bu hizmet çok daha ekonomikse,
 • Yaşanılan ülkede kaliteli sağlık hizmetleri sınırlıysa,
 • Yaşanılan ülkede, geçirilecek ameliyatın bilinmesi istenilmiyorsa,
 • Sağlık sigortası kişiye, kendi ülkesinde sağlık hizmeti almasını engelliyor veya sorun teşkil ediyorsa,
 • Hastalık ve tedavisi gereği farklı bir iklimde veya hava koşullarında bulunmak gerekiyorsa,
 • Kişinin ailesinin farklı bir ülkede olması durumunda, tedavi onların yanında tercih ediliyorsa,
 • Bağımlılıkların tedavisinde farklı bir ortamda bulunulması gerekiyor ve/veya tercih ediliyorsa,
 • Farklı bir ülkenin coğrafi ve fiziksel özelliklerinden yararlanılmak isteniyorsa,
 • Hem tedavi hem tatil planı yapılıyorsa,
 • Başka ülkelerdeki şifalı su, termal tesislerine gitmek ve buralar deneyimlenmek isteniyorsa.

Yukarıda bahsedilen tercihler ve daha birçok sebeple sağlık turizminden yararlanılabilir. Sağlık turizminin emin ellerde son derece faydalı ve sağlık turistleri için birçok yararları olacağı söylenebilir.

Sağlık Turizmi İçin Türkiye Tercih Edilebilir Mi?

Türkiye, sağlık turizmi konusunda tercih edilebilecek en önemli ve uygun ülkelerden biridir. Birçok kişi sağlık turizmini, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasından seçer. Türkiye de gelişmekte olan bir ülke, daha da önemlisi birçok şifalı su ve termal tesislere sahip olduğundan, turistlerin en çok tercih ettiği ülkelerden biridir. Türkiye’de sağlık turizmi, yurt içi olarak da çok gelişmiş ve önemli durumdadır. Birçok kişi sağlık için sadece yurtdışından değil, aynı zamanda yurtiçinden de Türkiye’yi tercih etmektedir. 

Sağlık turizmi Türkiye ve daha birçok ülkede uygulanan, son yıllarda turizm alanındaki belki de en önemli gelişmelerden biridir. Bu gelişim sayesinde birçok kişi sağlığına kavuşma noktasında büyük avantaj elde etmekte ve sağlığını, çok daha başarılı bir şekilde geri kazanmaktadır. Üstelik sağlık turizmini tercih etmek için mutlaka hasta olunmasına da gerek yoktur.

WhatsApp'tan Ulaş