Dil Seçimi

Sağlık turizmi, kişinin tedavi, rahatlama ve rehabilite olma amaçlarıyla kendi ülkesinden özellikle bir başka ülkeye yaptığı ziyarettir.

Sağlık Turizmi Hangi Amaçla Yapılır?

Sağlık turizmi, kişinin tedavi, rahatlama ve rehabilite olma amaçlarıyla kendi ülkesinden özellikle bir başka ülkeye yaptığı ziyarettir.

Sağlık turizmi Türkiye başta olmak üzere, birçok ülkede en çok tercih edilen turizm dallarından biridir. Sağlıkla ilgili ihtiyaçların giderilmesi noktasında yaşanılan ülke bazen yeterli olmaz. Bu durumda yapılması gereken, sağlık koşul ve sistemleri daha fazla gelişmiş olan ülkelere sağlık turizmi gerçekleştirmektir. Bu noktada kişilerin şifalı su, kaplıca ve termal tesisleri ziyaret etmesi ve oralarda konaklaması da sağlık turizmidir. Ancak sağlık turizminin asıl konusu, ihtiyaç sahiplerinin tedavi amacıyla, yaşadığı ya da başka bir ülkedeki sağlık kuruluşuna başvurması ve bu sağlık kuruluşunda tedavi görmesidir.

Sağlık Turizmi Nedir?

Sağlık turizmi nedir sorusu, yanıtı son yıllarda daha fazla aranan ve bu vesileyle de sağlık turizmini, birçok kişinin başvurmak istediği başlıca turizm dallarından biri haline getirmiştir. Turizm denildiğinde akla ilk olarak tatil ve kültür turları gelse de elbette ki turizm, sadece bunlarla sınırlı değildir. Çünkü ülkemizin son yıllarda çok daha yaygın olarak tercih edilmesine neden olan ve yükselen trendler gösteren bir turizm çeşidi daha vardır: Sağlık Turizmi! Sağlık turizmi, kişinin tedavi, rahatlama ve rehabilite olma amaçlarıyla, kendi ülkesinden özellikle başka bir ülkeye yaptığı ziyarettir. Sağlık için seyahat eden kişilere de genel olarak “sağlık turisti” denilmektedir. Günümüzde sağlık turizmi tüm dünyada, artan gelişme ve trendlerle hızlı seyrine devam etmektedir. 

Sağlık Turizminin Tercih Nedenleri

Sağlık turizmi birçok nedenle tercih edilir ve kişilerin çok ciddi gerekçeleri de olabilir.  Birçok kişi “sadece tedavi için bir ülkeden farklı bir ülkeye nasıl gidilebilir”, diye düşünebilir.  Bu noktada özellikle göz, diş, kısırlık, estetik cerrahi, tüp bebek, kalp ve damar hastalık ve tedavileri ile başta ortopedik çeşitli protezlerin tatbiki gibi çok ciddi hizmetlerin tercih edilebilir olması da önemlidir. Bunların yanı sıra alternatif tıp teşhis ve tedavileri için de sağlık turizmi çokça tercih edilmektedir.

Bunlarla beraber sağlık turizminin tercih edilme diğer özel nedenleri:

 • Yaşanılan ülkede, yüksek teknolojilere sahip sağlık olanaklarının bulunmaması,
 • Profesyonel sağlık hizmetlerinin yokluğu ve/veya azlığı,
 • Sağlık hizmeti alabilmek için uzun süre beklenmesi gereği,
 • Yaşanılan ülkede sağlık hizmetlerinin pahalı, diğer ülkelerde ise bu hizmetlerin çok daha uygun fiyatlara sunulması,
 • Daha kaliteli sağlık hizmetlerinin alınmak istenmesi,
 • Gerçekleştirilecek ameliyatın, kendi ülkesinde bilinmesinin istenmeyebileceği,
 • Sahip olunan sağlık sigortasının, yaşanılan ülkede problem yaşatması,
 • Yaşlı, engelli ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin daha uygun ortamlarda tedavi olması gerekliliği,
 • Başta uyuşturucu, çeşitli bağımlılıklar için daha uygun ortamlarda tedavi istenmesi,
 • Tedaviye ek olarak tatil yapmak da istenmesi,
 • Ilıcalar ve kaplıcalardan, termal tesis turizminin geliştiği ülkelerde yararlanılmak istenmesi,
 • Farklı bir ülkenin coğrafi ve iklim koşullarından yararlanılmak istenmesi.

Sağlık turizminden yararlanılmak istenmesinde; tercih edilen ülkelerde olanakların çok daha geniş, gelişmiş ve ekonomik olması çok önemli sebeplerdendir.

Türkiye Sağlık Turizmi

Türkiye, sağlık turizmi konusunda, dünyada en çok tercih edilen ve birçok kişinin yararlandığı ülkelerden biridir. Türkiye’nin tıp alanındaki üst düzey gelişmişliği, tedavi ve sağlık tüm hizmetlerinin ekonomikliği ve alternatif sağlık hizmetlerinin de yaygın olması gibi önemli nedenlerle, dünya sağlık turizmi pazarında çok ciddi bir payı, yeri ve konumu vardır.

WhatsApp'tan Ulaş