Dil Seçimi

Macera turizmi, rekreasyonel faaliyetlerin gerçekleştirilmesi üzerine düzenlenen ve kişileri adrenalin yüklü faaliyetlerin beklediği bir turizm çeşididir. Alışkın olduğunuz gibi tarihi eserleri ve kültürel alanları gezmezsiniz.

Macera turu genel olarak içinde tehlikeli faaliyetlerin de barındırıldığı ve kişilerin daha fazla adrenalin yaşamasını sağlayan tur çeşitleridir. Genel anlamda doğa ile iç içe gerçekleştirilen bu tur çeşidinde, standart kültür turlarından çok farklı zaman geçirilir. Her şeyden önce bu turda bir an bile durmadan ve sınırlarınızı zorlayacak faaliyetler yer alır. Macera severlerin çok keyif alacağı ve çok daha güzel vakit geçirmesini sağlayacak etkili bir tur çeşidi olduğunu ifade edebiliriz. Macera turizmi olarak da bilinen bu tur çeşidinde sizleri neler bekler, gelin birlikte inceleyelim. 
 

Macera Turizmi Nedir?
 

Macera turizmi nedir sorusunu cevaplandırarak başlamamız çok daha iyi olacaktır. Macera turizmi, rekreasyonel faaliyetlerin gerçekleştirilmesi üzerine düzenlenen ve kişileri adrenalin yüklü faaliyetlerin beklediği bir turizm çeşididir. Alışkın olduğunuz gibi tarihi eserleri ve kültürel alanları gezmezsiniz. Bunun yerine doğa ile iç içe vakit geçirir ve doğada sizleri zorlayacak ekstrem sporlarını yapma imkânı elde edersiniz. Profesyonel kişiler eşliğinde bu sporları gerçekleştirdiğiniz için çok daha fazla keyif alır ve en önemlisi de güvenli şekilde bunları deneyimleme şansı elde edebilirsiniz. 
 

Macera Turlarının Özellikleri
 

Macera turizminin veya turlarının birçok önemli özelliğinden söz edilebilir. Her şeyden önce kişilerin daha önce hiç deneyimlemediği anları ve faaliyetleri deneme fırsatı sunan bir tur çeşididir. Birçok yönü ile diğer tur çeşitlerinden farklı özellikleri barındırır. Genel olarak macera turizminin özellikleri:

 • Maliyet olarak bakıldığında daha çok orta ve üst sınıfa hitap eden bir tur çeşididir.
 • Belirli bir grupla veya bireysel olarak gerçekleştirilebilen bir tur çeşididir.
 • Her ülkede aynı şekilde gerçekleştirilmeyebilir. O ülkede yaygın olarak yapılan ekstrem sporlarına göre tur programı belirlenir.
 • Daha çok içinde kişileri fiziksel ve psikolojik olarak zorlayacak aktiviteler yer alır.
 • Geçmişten günümüze yapılan tehlikeli ve macera dolu yolculuklar aslında bugün macera turu olarak kişilere sunulmaktadır. Bunun tek farkı daha güvenlik ve daha profesyonel şekilde gerçekleştiriliyor olmasıdır.
   

Macera Turizmi Türleri
 

Macera turizm türleri veya çeşitleri kara, hava ve su tabanlı olarak farklı şekillerde gruplandırılır. Bunlardan ayrı ayrı söz edecek olursak;

 • Kara tabanlı macera turu: Karada gerçekleştirilen ekstrem sporlarının yer aldığı turlardır. Bu turlarda; halatla kaya inişi, bisiklet seyahati, dağ tırmanışı, at biniciliği, doğa yürüyüşü (trekking), motosikletçilik, ATV turu, dağcılık, vahşi doğa gözlemciliği, snowboard, kaya tırmanışı, yön bulma gibi faaliyetler yer alır.
 • Hava tabanlı macera turu: Havada gerçekleştirilen macera turlarına verilen isimdir. Bu turlarda; paraşütle atlama, balon turu, yamaç paraşütü, mikro kanatlı uçuş, Bungee Jumping, kaya atlayışı, yelken uçuşu, planörcülük gibi faaliyetler yer alır.
 • Su tabanlı macera turu: Suda gerçekleştirilen ekstrem sporlarının yer aldığı turlardır. Bu turlarda; rüzgâr sörfü, dalga sörfü, kano, kanyon geçişi, rafting, su kayağı, sörf, yelken, tüplü dalış gibi faaliyetler yer alır.
   

Türkiye Macera Turu 
 

Macera turları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok popüler hale gelmiş, turizm türleri arasında yer alır. Ülkemizde bu turizmin gerçekleştirilmesi uygun birçok alan vardır. Her bir macera turu türü için ülkemizin farklı bölgeler kullanılabilir. Ülkemizde bu turlar düzenlenirken, coğrafi özelliklere göre en uygun lokasyonlar seçilir ve buna göre de düzenlemeler yapılır. 
Macera turu Türkiye ve daha birçok ülkede katılabileceğiniz en eşsiz deneyimlerden biridir. Bu turlar sayesinde profesyoneller eşliğinde tüm sınırlarınızı zorlayabilir ve inanılmaz keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bu deneyimleri bir tur şeklinde yaşamak sizleri çok daha fazla motive edecektir. 

WhatsApp'tan Ulaş